Siarka zostaje w TBL
Dodane przez niun dnia 23/03/2011

Zarząd PLK S.A. na oficjalnej stronie ligi opublikował założenia projektu Ligi Kontraktowej.

Podstawowe założenia propozycji PLK S.A. w sprawie Ligi Kontaktowej

1) Kluby mające prawo do gry w PLK otrzymują umowy na trzy lata, określające ścisłe warunki pozostania w lidze. Klub zajmujący ostatnie miejsce wnosi opłatę za pozostanie w lidze.

2) Do PLK mogą awansować (bez żadnych opłat) mistrz I ligi, ale musi ściśle wypełnić warunki kontraktowe, takie same, jakie mają pozostałe kluby. W przeciwnym razie pozostaje w I lidze.

3) System rozgrywek: trzyetapowy. Po rundzie zasadniczej (I etap) zespoły grają w grupach o miejsca 1-6 i pozostałe (II etap), później następuje play-off (III etap). Okno transferowe otwarte jest bez przerwy od początku rozgrywek do połowy II etapu. Jeśli w rozgrywkach ligi regionalnej (np. VTB, powstająca liga śródziemnomorska) wystąpią co najmniej dwa zespoły PLK, możliwe jest wyłączenie ich z pierwszego etapu rozgrywek i dołączenie do fazy o miejsca 1-6.

4) PLK S.A. może umożliwić dołączenie do ligi klubom na zasadzie dzikiej karty. Opłata za nią jest niezmienna przez trzy lata Ligi Kontraktowej, ale kluby z wielkich miast i grające w dużych halach otrzymują zniżki.

6) Kluby kontraktowe płacą wysokie wpisowe, ale mają prawo do uzyskania zniżek, które po zsumowaniu mogą dać nawet 100 procent wysokości wpisowego. Zniżek udziela się za: grę w pucharach europejskich, grę polskimi zawodnikami, zatrudnienie polskich trenerów i asystentów trenera, wprowadzenie do gry młodych polskich zawodników, rozgrywanie meczów w dużych halach i wypełnienie hal kibicami.

7) Środki z wpisowego będą wracały do klubów w formie dofinansowania na rozgrywki Młodej KoszLigi. Będzie to liga rezerw, przeznaczona dla młodych polskich graczy, rozgrywająca mecze w tych samych parach przed lub po spotkaniach PLK.

8) Klub musi wykazać się źródłami finansowania na poziomie co najmniej zawartych kontraktów z zawodnikami powiększonych o określoną sumę na organizację klubu. Ustalone zostanie minimum finansowe, za jakie klub musi zatrudnić zawodników. Po sezonie klub musi wykazać się rozliczeniem z zawodnikami i trenerami lub zawarciem z nimi ugód. Ugody muszą być realizowane w terminie.

9) Niektóre nowości organizacyjne: hala na 2500 miejsc od 2013 roku, sprzedaż internetowa biletów w halach powyżej 2500 widzów, relacje radia internetowego ze wszystkich meczów.

10) Klub ma obowiązek uczestniczenia w Pucharze Polski i obowiązek grania co najmniej połowy minut w meczu PP przez zawodników z podstawowego składu. Rozgrywanie części meczów PP poza siedzibą klubu w ramach promocji koszykówki. Puchar Polski będzie rozgrywany w terminach pucharów europejskich czyli w formule z sezonu 2010/2011.

Źródło: polskikosz.pl